Så var det dags för Skyltsöndag med BP igen och ännu en gång blir det en kombi med Sannas Weekly Photochallenge där veckans tema är Öga.
Denna vecka inriktar sig Ama huvudsakligen på synfel.
Om man får ett rejält och plötsligt synfel kan det vara nödvändigt att akut uppsöka ögonläkaren.
Det fick Anders göra sommaren 2016, då han drabbades av glaskroppsavlossning vilket gjorde att han helt plötsligt såg en massa småsaker som flimrade för ögonen. Det är inte alls så ovanligt, det som är mycket mer sällsynt är att näthinnan kan lossna i samband med det, vilket den gjorde i Anders fall. Eftersom han var duktig och uppsökte ögonläkaren direkt det började flimra för ögonen hann han inte ens märka att det var på gång att gå riktigt åt skogen. På bilden kan man skymta Anders i rummet intill undersökningsrummet, där doktorn höll på att skjuta fast näthinnan igen med hjälp av laser. Det hela slutade lyckligt.
Vid behov av mindre allvarliga synkorrigeringar räcker det med att söka upp en optiker.
Här på Specsavers i Torrevieja har dom ett riktigt skojigt sätt att presentera wiffikoden.
Sen ska man välja glasögon.
Kanske ett par såna här coola runda varianter?
Eller kanske ett par i pilotmodell?
Men ibland måste man nog ta undan glasögonen ifall man inte riktigt tror på vad man ser… (Ama har inte tagit bilden, men hon tvingade Anders att gå in på herrtoan igen för att fixa fram bevis).
Jodå. Det finns glasögon…
… sen finns det uppenbarligen glassögon också.
Om man tycker att det finns för många ögon som stirrar på en…
… då kan man helt enkelt peta dom i ögat.
Fast då gäller det att man når upp, annars blir det svårt. (Det fanns skyltar som sa att man inte fick gå fram till ögat där i Dallas, men dom ”såg” vi inte. Det är inte alltid man har ögonen med sig).
Idag är det sista söndagen i november och nästa vecka är det första advent. En vecka kvar tills det är fullt tillåtet att gå all-in med julen – ni har väl inte tjuvstartat?
Gomorron!
Tjuvstartat? Vad tror du om oss? Sådant har jag i alla fall inte öga för 😉
God söndag!
Det låter bra att ni håller er till reglerna! 😀
Tack detsamma!
Oki,Ama,det var lite mer än bara ”Nära Ögat”..Haé Kram.
Ja, ibland blir det närmare än annars… 😉
Kram
Det var ett iögonfallande bra inlägg du gjort.
Har faktiskt ställt fram vår Sixten redan i vitrinskåpet. Så han syns inte så jätte bra bland glasen.
Ha en fin söndag.
Kram Carin
Jamen Sixten (och Signe) gills ju inte som juldekorationer. Dom är ju snögubbar och familjemedlemmar… 😀
Tack detsamma!
Kram
Ja aningen mildare idag,,kan kanske bero på att jag är lite mer söderut just nu,men jag har samma sol som du har,men den värmer kanske lite mer hos dig,mot vad den gör här..Haé Kram.
Lite mer värmer den här, men inte så mycket. 12 grader just nu, men om den får fortsätta vara ohindrad av molnen så blir det nog en skön dag i solen idag 🙂
Kram
Jag gillade de där bilderna på herrtoan. 😅😄😃 Trevlig solig söndag till er! ☀️
Jag tyckte också att dom lät skoj – därför tvingade jag Anders tillbaks för att fota. Han kände sig inte helt bekväm med att fota på herrtoan… Fast just då var det inga andra karlar där, som tur var 😀
Tack detsamma!
Nära ögat igår att börja julpynta … men tänkte: Bäst att jag väntar och får ett öga på roliga detaljer på marknaden nästa lördag.
Helt rätt – tänk om du hittar en helt ny uppsättning av pynt 😀
Vilket jätteöga i Dallas, helt rätt man kan ju inte alltid ha ögonen med sig när det finns så spännande saker att utforska. Räknas det till tjuvstart om man har saffransbiscotti i ugnen just nu?? Jo, jag har ju tjuvstartat med ett litet ljusträd som lyser upp i novembermörkret det tänds per automatik kl 16 och släcks kl 23 nästa helg kopplar jag på en annan ljusslinga på samma timer. Du härligt skyltat och bilderna inne på herrarnas….. hade du inte tvingat in Anders så hade vi aldrig fått veta vad det har för konst =) Kram på dig, nu skiner solen bäst att skynda sig ut och ladda på med D-vitamin
Man kan faktiskt inte ha ögonen med sig i alla lägen 😀
Saffransbiscotti lät himla gott och saffran får man faktiskt använda året om 🙂
Okej… Då var det bara en halv tjuvstart med slingan, låt gå för den här gången 😉
Härligt med sol, men jag gissar att den gått ned nu – det har den gjort här 🙂
Kram
Bilden på herrtoan var kul!!
Sv…Nu har äntligen mitt nya inlägg kommit in .
irriterande när det inte fungerar.
ha en bra dag!
Kram!
Visst är den rolig! 🙂
Tack och ha en fin kväll!
Kram
Haha, vilken rolig herrtoa 🙂
Den var riktigt fyndig tycker jag 😀
Ögonfröjd 😀
Himla tur det gick så bra med Anders ögon.
Bilden från herrtoan… OJ 😀
kram
Ja, där hade han tur! Han är bättre på att ta sig till doktorn i tid än vad jag är… 🙂
Kram
Hehe, undrar hur många män som fick problem där inne på herrtoan!?
Och nej, inte ett endaste julpynt har det tagits fram. Förutom blomman som råkade hänga med hem från affären och den vill ju ha ljus så jag kan inte ställa undan den.
Oh! Solen skiner!
Kan vara lite småjobbigt att ”prestera” under sån överinsyn… 😉
Okej, blommor ska man ju inte dräpa, så det är väl ok kan jag tycka 🙂
Solen sken här idag också – underbart! 😀
Här var det gott om ögon och skyltar av alla slag.Skönt att Anders kom till doktorn i rätt tid och kunde få bra hjälp-
Herrtoan skrattade jag gott åt.
Vad gäller julsakerna så har jag absolut ingen brådska. Adventsljusstakar kan få komma från till första advent och några hyacinter men resten få nog vänta länge. i alla fall till Lucia.
Trevlig söndag!
Ja, där gick det bra och det var allt en himla tur.
Låter som du har rätt inställning till det där med julpynt 😀
Tack detsamma!
Jo, jag som trodde det var 1 advent idag i ett litet tag…
Ja, det gäller att ha ögonen med sig var man än befinner sig. Fiffigt med en ögonsyntest i Wifikod. Vilken tur att Anders besökte ögonläkaren direkt för det är ett ögonblick när saker och ting händer🤗
Ibland blir man lite tidvill, tur du kom på att det är en vecka kvar 😀
Wiffiskylten var klockren där tyckte jag 🙂
Go kväll! Ögonen är viktiga, men att skjuta fast näthinnan lät hårt men tur att allt gick bra 🙂
Nä, jag har då inte brådis med julpyntningen 😀
Trevlig kväll! 😀
Gokväll Anneli! 🙂
Ja, det sköts en hel del på näthinnan, men det var ju bra eftersom den fastnade igen.
Det är bra – ta det lugnt med pyntet!
Tack detsamma 🙂
Kul skyltning och öga för den andra utmaningen 🙂 Jag skulle nog vända i dörren till den toan med den blicken 😉 Tur att det gick bra för Anders 🙂
Jodå det gick bra för Anders – både på toa och med näthinnan 🙂
Helt underbart! Specsavers wifikod var verkligen fyndig. Överlag är deras reklam alltid himla rolig:-)
Asgarvade år skylten på herrtoan. Här kan man ju hoppas på att männen är utrustade… med ett gott självförtroende;-)
Glasögonen i lådan är aningen läbbiga. Men sista ögat är ju en absolut höjdare i dubbel bemärkelse.
Ett superduper och himla roligt bidrag:-) Tusen tack för det och länken:-)
Jag har inte sett så mycket av deras reklam – undrar om jag har sett nån? Är den där med han som ska sparka till bowlingklotet från dom? Den tycker jag i alla fall är hysteriskt kul, även om det var några år sen vid det här laget 🙂
Glasögonen kunde kanske vara bra att ha? Fanns på ett maritimt museum i Halifax. Ögat i Dallas var skitfränt tyckte jag 😀
Första bilden får tänderna att ila nästan, ögat i Dallas var häftigt.
Ser onekligen ut som en tandläkarmottagning, men han ägnade sig uteslutande åt ögon den doktorn som huserade där.
Visst är ögat häftigt! 😀
Vilket härligt inlägg, förutom Anders problem med ögonen. Tur han var snabb att kolla upp det så att allt gick bra. Det där jätteögat är nästan lite läskigt tycker jag.
Ja, nog var det bra att han tog sig till doktorn så snabbt. Hade kunnat sluta betydligt värre annars….
Bautaögat är lite läskigt – men fränt 😀
Hehe…kul bilder på herrtoan. 🙂
Jätteögat är imponerande! Vet du varför jätteögat var placerat där?
Har ingen aning varför dom hade satt ut det där bautaögat där, men jag tycker att det var fränt 😀
svågern har haft dom besvären
Hoppas det gick lika bra för svågern! Läskigt när det händer…
Wow, vilka skyltar och vilka ögon! Du är helt suverän!!!
Jag missar både denna veckas ”Öga” och förra veckans ”Bakelse”, brukar lägga ut mina alster på instagram, men hittade inga bilder..
Kram!
Dom två senaste veckorna var inte alls så självklart enkla… Sen har ju du haft lite andra skojigheter att roa dig med 🙂
Kram
Uh, det är så läskigt med ögon, och då är jag ändå van vid att pilla i ögonen när jag sätter i linser. Fast i början ville jag hellre sätta dem i pannan. 🙂
Jag tror inte att jag skulle greja linser – skulle aldrig få i dom då blinkreflexen är superstark!
Gomorron Ama! Det där med att skjuta ned laser i ögonen låter inte kul, men det är tur att den finns och att skjutningen gick bra!
Själv har jag besökt optikern bara två gånger hitintills och varje gång har man konstaterat ålders-symptom och detta till en kostnad på flera tusen kronor. Numera använder jag mej av min nya optiker JULA och får tre par för 130 kronor.
Gomorron Leffe! 🙂
Nej det var inte ett dugg kul enligt Anders och måååånga skott blev det! Typ 250 stycken under 20 minuter andra gången (då kom jag på från start att jag skulle räkna eftersom jag tyckte ”att det aldrig tog slut” vid den första behandlingen.
Men visst är det bra att dom kan fixa till det hela ändå.
Jag brukar anlita chinosarna. Och Specsavers. Dom senare är något dyrare…
Lika ambitiöst och härligt inlägg som vanligt! Jag har vänner som drabbats av samma problem som Anders, också med lycklig utgång. Själv fick ju jag synbortfall på ett öga, i små korta sekunder, något jag viftade bort men som visade sig vara en tia und zu weiter…Ja det blev ju lyckligt slut på det ocks¨å, hur länge det vet man ju inte.
Det där stora läskiga jätteögat där på slutet skulle jag inte vilja komma i närheten av, äckelhäftigt. Hur ser Ama med sina ögon, behöver hon inga glasögon?
Jag har idag gett efter för granntrycket, hela gatan har pyntat som bara den, så jag tog fram min adventsljusstake, den enda jag har, nu har jag pyntat klart
Det är ju himla skönt med happy endings! Sen det där med framtiden, det vet man ju inget om. Gäller att leva här och nu.
Jodå. Jag skaffade glasögon 2005. Hade sett rätt illa länge då, men det kommer ju krypandes. Att jag tog mig till optikern till slut berodde på att vi skulle åka till Kenya och på en massa safaris och jag ville gärna se även dom djur som var mindre än elefanter 😀
Haha! Det var en ordentlig tjuvstart det – all-in nästan en vecka för tidigt! 🙂
Väl förberett för jul, men snön saknas. Men det gör det även hos mig.
Det är väl skönt att inte snön tjuvstartar. Den behöver inte komma före första advent den heller. Eller till och med ännu närmare jul 🙂