Så var det dags för Skyltsöndag med BP igen och ännu en gång blir det en kombi med Sannas Weekly Photochallenge där temat för den kommande veckan är Sticka.
Den här veckan är bilderna så pass färska som dom bara kan vara vid den här tiden på morgonen, alla bilder är tagna igår.

På det här stället vet dom allt om att sticka, det vet vi (tyvärr) av egna erfarenheter. Quirón är ”vårt” sjukhus i Torrevieja dit vi är hänvisade av vår sjukförsäkring. Tack och lov är dom väldigt duktiga både på att sticka och på all den andra sjukvård som vi har behövt.
Igår morse var Anders ena fot lite svullen och hade antagit en något annorlunda färg mot vad vi är vana vid. Med tanke på att han hade tagit en AstraZeneca-vaccination några dagar innan så blev vi såklart oroliga och åkte hit:

Till akuten på Quirón. Bättre att sticka dit en gång för mycket än en gång för lite.

Som vanligt var det gott om utrymme på akutmottagningen. Eller så stack folk iväg när dom såg oss komma.

Anders fick komma in rätt omgående och blev omedelbart stucken. Fyra rör med blod knyckte dom av honom, sen skulle vi sitta ned en och en halv timme för att avvakta provresultaten.

Men det ville inte vi. Vi stack ut på en liten promenad i dom alltför välbekanta omgivningarna.

Vi såg bland annat dom här blommorna som kan stickas rejält. Ama tror att dom heter ”Kristi törnekrona”.

Knappt tre timmar efter vi kom till akuten åkte vi hem med det väldigt braiga beskedet att det inte handlade om nån blodpropp, det visade trombocytvärdena. Inte en chans att det var en blodpropp som orsakat den svullna foten sa doktorn, hon trodde att foten var lite överansträngd. Lite kortare promenader framöver, kanske. På köpet så fick Anders en generell hälsokontroll tack vare blodproven och fick med beröm godkänt.
Otroligt glada över det beskedet stack vi hem igen.
Ama är fortfarande överväldigad över den eminenta och effektiva sjukvården vi har här i Spanien.
Gomorron!
Gomorron Ama!
Ja man kan knappast sticka under stol med att det var snabbt och bra jobbat. 😀
Gomorron Leffe! 🙂
Dom är verkligen oerhört effektiva i sjukvården här. Att vi fick vänta 1,5 timmar på testresultaten beror ju på att analyserna tar den tiden 🙂
Snabb och effektiv sjukvård , det är så det ska fungera! Tur att det är vilodag idag.
Ja, idag får vi vila oss i form 😀
Skönt att allt var bra 🙂
Kram
Ja, det var verkligen ett jätteskönt besked 🙂
Kram
Härligt med snabba ryck och positivt besked. Vi ska få våra sprutor i Täby i eftermiddag och det känns helt fantastiskt, yippi!
Skönt att inte Astras vaccin ställde till det för Anders, man är ju helt klart skeptisk mot den vaccinen, även om det är få som drabbas av elände så vet man ju aldrig. Hoppas verkligen på en Phiser för vår del. Har en granne som får den nu på fm, så hon ska sms:a när hon fått sin och vet vad det var för sort, så vi kan lägga upp en stratergi 🙂
Ha en fin söndag
Ja, det var helt klart positivt att få ett negativt besked 😀
Grattis till att ni står i tur för vaccin nu! Jag tror att oron för AZ är överdriven, men får man vissa symptom så är det bäst att kolla upp det på en gång tycker jag.
Lycka till med strategin och vaccineringen!
Tack detsamma 🙂
Trevligt med konst på akutens väggar och framförallt med utrymme…här hemma är det oftast överfullt och lång väntan. Hoppas att din Anders mår bättre!
Ha en fin söndag!
Christina
Dom tavlorna var fina och prydde sin plats 🙂
Anders mår bra och har inte mått särskilt dåligt alls. Lite trött dagen efter vaccinationen. Men när foten var lite svullen kom man osökt att tänka på larmen om AZ och det var bäst att kolla upp det på en gång.
Tack detsamma!
Skönt att Anders fick godkänt,även om han blev blodfattig för en stund…Ja jag ska ut på Sädesärlejakt idag..Haé Kram.
Ja det var verkligen skönt!
Lycka till med jakten 😀
Kram
Ja, så det kan bli! Men privatsjukhus i Spanien, där är de säkerligen väldigt snabba och skickliga. Allmänna sjukhus är jag skeptisk till (har i färskt minne en stor sårskada i pannan där man sydde utan bedövning, hujedamej).
Snyggt skyltat med färskvaror!
Trevlig söndag 😀
Jag har ju testat det allmänna sjukhuset här i stan också och har bara gott att säga om det också. Men det var många år sen nu, har hört andra som har en annan uppfattning om vården där på senare år.
Fy vilken hemskeupplevelse du hade!
Tack Gerd och tack detsamma!
Omg! Så skönt att de stack kvickt och lätt, gav ett positivt besked så ni kunde sticka hem igen! Ta det nu lugnt och stick inte ut på för många rejs.
Kram och fin söndag 🤗
Det kändes himla bra med det snabba förfarandet och det glada beskedet 🙂
Våra planer för dagen är att helga vilodagen 😀
Kram och tack detsamma!
Fint att bli omhändertagen på det viset, och extra fint att det inte hade med vaccinationen att göra.
Har aldrig behövt uppsöka sjukvården utomlands under de få veckorna vi varit där men det är skönt att veta att det ”fungerar” i spanien iallafall.
Ha en fin söndag Ama.
Ja det var verkligen ett braigt besked 🙂
Vi (framförallt jag) har (tyvärr) undersökt den spanska sjukvården mycket noga och har bara gott att säga om den. Den funkar utmärkt!
Tack detsamma!
Tycker också att sjukvården är bra här och så skönt att allt var okej med Anders.
Kram Carin
Jag kan bara instämma 🙂
Kram
Go förmiddag!
Så härligt att det inte var något fel på Anders!
Solen är här!!
Ha en bra dag!
Kram!
Goförmiddag Yvonne! 🙂
Det var verkligen ett skönt besked!
Här har vädret svårt att bestämma sig – solen skiner men det ser samtidigt lite regnhotigt ut…
Tack detsamma!
Kram
kanske kortare promenader i bra skor… tur att det mesta ok
Vi ska inte traska så långt idag, bättre att helga vilodagen 🙂
Skönt med bra erfarenheter av sjukvården och att det inte var någon blodpropp. Det hade varit onödigt tycker jag. Hälsa A. Kram
Ja, det hade varit väldigt onödigt faktiskt. Visst är det bra med en väl fungerande sjukvård!
Kram
Bra att du tycker den spanska sjukvården fungerar, många säjer samma sak.
Nu ska jag sticka iväg ut i sol och sticka färdigt mina sockar.
Skön söndag!
Den spanska sjukvården funkar jättebra! Synd bara att vi har behövt utnyttja den så ofta 😉
Hoppas att sockorna inte kommer att behövas förrän nästa vinter 😀
Tack detsamma!
Så skönt att det inte var något med Anders fot! Nu får ni, eller i alla fall han, ta det lite lugnt. Hoppas det inte påverkar ert deltagande i tapasmaran 😉
God söndag!
Det var verkligen ett lättande besked! Ja, jag tar det lugnt. Anders får jobba på lite 😉
Tack detsamma!
Helt otroligt imponerad av Spansk sjukvård 👍
Sån tur Anders inte drabbats av nån läskig biverkan på grund av vaccinet 💉
Nu får Ni ta det lugnt å vila Anders 🦶 i form.
Kram
Den spanska sjukvården är helt fantastisk! I alla fall den vi har varit ”tvungna” att uppsöka.
Anders fot var grön. Fast inte bokstavligen tack och lov 😉
Vi har vilat båda två – likaså bra det 😀
Kram
Har också fått Astra Z och jag kände av sticket ett par dagar. Så skönt att ni fick positiva besked och kunde sticka hem igen😊
Anders kände också av sticket dagen efter, fast inte ett dugg just när den togs. Skönt att du också har klarat dig bra efter vaccinationen!
🙂
Det var ju skönt att det läskiga sticket ledde till något så bra.
Man blir lite nervös när det känns konstigt på ett sätt som det varnats för. Hade det varit en ”vanlig dag” hade vi nog inte reagerat alls. Det är konstiga tider nu…
Bra att det inte var något allvarligt med Anders fot! Spansk sjukvård verkar vara bättre organiserad än den svenska.
Ha en fin söndagskväll!
Den spanska sjukvården har vi upplevt som helt fantastisk många gånger! Funkar bra och en suverän service.
Visst var det bra att det inte var nån fara med foten!
Tack detsamma 🙂
Så skönt att ni åkte in och kollade upp det hela. Perfekt med Quiron. Har också väldigt goda erfarenheter därifrån. Tänk så bra att några stick i armen kan ge svar på frågorna så att ni nu vet att det inte var en blodpropp. Bra så.
Hoppas ni haft en bra söndag ändå.
Önskar er en fortsatt fin söndag från ett strålande vackert Stockholm.
Quirón är väldans bra när man behöver kolla upp saker och ting 🙂
Det var skönt att få det goda beskedet.
Vi har haft en finfin söndag också, härligt att ni har haft finväder ni med! 😀
Toppen med snabba besked! Men ha koll på Anders fot i alla fall!
Ha det fortsatt finfint!
Kram
Jodå. Vi håller kollen.
Tack detsamma!
Kram
Såååå glad jag blev att du skrev att det INTE var en blodpropp. Otroligt skönt att det ”bara” var en överansträngd fot. Spansk sjukvård ÄR imponerande, det har ju inte minst du fått veta. Att i stort sett komma fram direkt till behandling från Akuten har nog aldrig hänt här. Eller fel! Sedan pandemin bröt ut är det ingen som åker in akut längre, förutom i ambulans då förståss.
Dessutom gillar jag Qiróns fina loggo skarpt, så det blev en riktigt positiv Skyltsöndag:-)
Tusen tack för den och länken:-)
Vi var väldigt lättade över beskedet om att det inte var en blodpropp. Den spanska sjukvården är verkligen helt fantastisk!
Vi har inte velat uppsöka sjukvården sen pandemin attackerade, bland annat ställde vi in Anders tid för kontroll av den brutna armen (som för övrigt är helt OK nu). Men i vissa lägen känns det som man måste kolla upp saker och ting, som i detta fall.
Det var lite ”tur” för mig att det blev ett oväntat besök på sjukan, Hade missuppfattat veckans ord och trodde det var ”skicka”. Sen fick jag i sista minuten en massa bilder på ”sticka”. Haha! 😀
Tack själv BP!
Underbart positivt, från början till slut.
Det är väldigt skönt att få besked om att det är ”negativt” som faktiskt är väldigt positivt 😀
Åh, så bra att det var en överansträngd fot!
Bra med effektiv sjukvård.
Sjukvården här i Spanien är helt fantastisk! 🙂
Klart att man blir orolig! Så skönt att det inte var något farligt! Svärmor fick sin första spruta idag och fast de sagt att hon inte skulle få Astra så fick hon det. Hon kände sig lite lam i ansiktet ikväll, men verkar vara okej.
Jag tror att dom skrämmer upp folk i onödan med AZ-biverkningarna. Skönt att din svärmor verkar vara okej!
Så skönt med klart besked, hoppas foten nu mår bättre! Jag hade ont i ena foten dagen efter min spruta, jag fick Pfifers. Foten smärtade men inga blåmärken, rodnad eller svullnad. Och nästa dag var det borta. Var glada över god omvårdnad,. önskar jag kunde säga detsamma…vi har en jättebra sjukvård, men väldigt hög tröskel för att få ta del av den!
Anders fot är helt okej nu. Skönt att din fot också är bra nu!
Sjukvården här är jättebra här. Både den allmänna och privata som jag har tyvärr har rätt stor erfarenhet av.
Ibland är det ju bra att bli stucken.Ni gjorde rätt i att sticka iväg till sjukhuset.
Bättre att sticka iväg till sjukan en gång för mycket än en gång för lite. Skönt att få lugnande besked också så slipper man gå och oroa sig.
Oj det var bra att ni kollade upp. Kram från Sverige
Det var vi ju tvungna att göra för att få lite ro. Skönt att alla var OK!
Välkomna tillbaks till Svedala!
Kram
Pust. Skönt att det inte var värre men idag (måndag) är ni ute på promenad igen.
Det var ett jättebra besked, men vår promenad idag blev inte särskilt lång. Kanske bäst att vila foten lite…
Oj den armen såg sönderstucken ut. Vilket bra recept, ligg och softa lite. Busken såg stickig ut, men vackra blommor.
Den busken vill man inte ramla i… Jag har haft en så blomma som krukväxt en gång i tiden, men den har gått ur tiden för länge, länge sen.
Härligt att han kunde få sticka upp tummen där i slutet!
Hua, mannen min hade för många år sedan en stor röd fläck på vaden som bara dök upp. Vi trodde också det var en blodpropp. Det visade sig vara en Bakercysta som spruckit. (Det kan bli en vattensamling på insidan av knäet och så sprack den och rann ned i vaden. Knasiga saker.)
Ja, tummen upp var verkligen en lättnad!
Läskigt med sånt som bara ploppar upp… Jag fick jätteont i ena foten efter en av dom större operationerna och trodde också att det var en blodpropp. Det visade sig bara vara den ”kära” gamla gikten… Inte så kul, men ändå bättre än en propp.