En dag i Alicante

Vi gick ut för att ta en runda på stan. Vårt hotell var det höga som försvinner ut ur bilden bak ryggen på Ama.

Det fina promenadstråket låg bara ett halvt kvarter från hotellet som hade ett mycket bra och centralt läge.

Bland vattenstrålarna hade vi kunnat bada, men tyvärr hade vi inte badkläderna med den här gången.

Förberedelserna inför julen var i full gång och många juldekorationer fanns redan upphängde ovanför gator och på stolpar. Fortmoppar verkar onekligen vara ett vanligt sätt att ta sig fram i stan.

Vi uppsökte ett favoritställe där vi varit massor av gånger – Tapa Caña. Den här gången upplevde vi dock en försämring, dom kom inte alls ut med så många tapasbrickor att välja från och servicen var lite skral. Vi får nog försöka hitta nån annan favorit i framtiden. Synd när ett ställe man gillar blir sämre.

Rundturen fortsatte. I den där rondellen kunde vi kanske också ha badat ifall badkläderna hade varit med. Vacker att titta på är den i alla fall. Som ni kan se på flaggan i rondellen så blåste det rätt rejält. Eller inte.

Nere i småbåtshamnen är det också fint, fast många av båtarna är i ärlighetens namn inte särskilt små.

Pampiga hus finns det gott om i stan.

Nu hade vi blivit törstiga igen och styrde stegen mot ett annat favoritställe:

100 Montaditos. Perfekt på en onsdag när det är readag och allt. Drycken är dock till ordinarie pris, men 1,50 euro för ölen i bild och 1,70 för vinet är ändå överkomligt. Självklart kan man inte missa en rea, så vi hade beställt tilltugg också. Den runda, platta grunkan på bordet är en sån där mojäng som börjar blinka och surra när maten är klar för upphämtning över disk. Väldigt praktiskt, på andra ställen ropar dom upp namnet man har uppgivit och fått på kvittot och dom utropen kan vara svåra att uppfatta.

När Anders skulle hämta upp maten inne vid disken så fick han köa vid en duva som var väldigt duktig på det där med att hålla avstånd.

Vi strosade vidare och såg dom stora, maffiga träden som finns lite överallt i stan…

… och även en vackert solbelyst staty i en söt liten park.

När vi vandrade hemåt mot hotellet för en stunds vila så passerade vi Amas favoritgata – Svampgatan. Undrar just om dom där är ätliga? Det kunde säkert Anki eller Paula ha svarat på.

Eftersom ingen av dom var med eller fanns tillgängliga så nöjde sig Ama med att peta svamparna i näsan istället för att plocka eller gnaga på dom. Det var säkert ett klokt beslut.

Hmm… Vi verkar vara förtjusta i att peta i näsor:

En arkivbild från Påskön 2017. Det fanns skyltar som sa att man inte fick klappa på gubbarna, men det stod inget om att man inte fick peta dom i näsan.

Gomorron!

Annons

46 Responses to En dag i Alicante

  1. Ovanligt högt hotell, hoppas hissen fungerar, fina maffiga träd, därunder kunde man sitta med en bra bok. Påskön… trodde knappt man fick/kunde resa dit… jag har sett i böcker 🙂

    • Ama de casa skriver:

      Vi bodde bara på andra våningen så vi hade klarat oss ganska bra utan hissen också 🙂

      Vi kom iland på Påskön på en kryssning i augusti 2017. Vi hade en himla tur som ens kom iland. 2016 kom 12 kryssningsbåtar till Påskön, tre av dom fick iland sina passagerare. Enligt vår guide var vi den första båten som landsatte passagerare 2017.

      Här är ett av inläggen jag skrev om Påskön:

      Gubbfabriken

      🙂

  2. mittlillautrymme skriver:

    Gomorron Ama!
    Ett lite udda nöje att åka till Alicante för att peta en svamp i näsan, kan jag tycka. 😀

  3. Yvonne skriver:

    God morgon, fint det är i Alicante. Fint att du fick peta på den där stora svampen och att du inte försöka smaka på den, ser lite giftig ut. Peta någon i näsan på Påskön har jag aldrig gjort och kommer aldrig att göra det heller, för jag har inga planer på att åka dit 🙂

    Ha en fin lördag, i dag ser ju himlen lite blå ut igen.

    • Ama de casa skriver:

      Gomorron Yvonne! 🙂
      Visst är Alicante en fin stad!
      Påskön var ett av mina drömresmål så jag är väldigt glad att vi lyckades komma iland där. Att oddsen var så dåliga för det visste vi inte förrän vi väl var där (se mitt svar till Hannele lite högre upp).

      Tack detsamma! Ja, nu är det blått, men det ska tydligen regna lite senare idag.

  4. skåningen skriver:

    Maffiga träd!
    Jag har fått lära mig att det är fult att peta i näsan!
    Ha en bra dag!
    Kram!

    • Ama de casa skriver:

      Ja dom träden har nog några år på nacken.
      Att peta sig själv i näsan är fult, fast att peta andra i näsan är väl helt okej? 😀
      Tack detsamma!
      Kram

  5. LillaSyster skriver:

    Blå himmel och vindstilla 👍
    Rejäla lyxåk i hamnen. Man blir så besviken när restaurangerna inte är som de brukar. Kanske att pandemin spelar in här…. här hemma verkar det vara svårt att få folk att vilja jobba i den branschen både i kök och servering. Ha en bra lördag!

    • Ama de casa skriver:

      Det var verkligen en fin dag!
      Dom båtarna är nog inte gratis. Man skulle förmodligen inte ens ha råd att köra dom ett varv i hamnen…
      Pandemin kan spela in, den har påverkat en hel del grejer.
      Tack detsamma! 🙂

  6. friochlycklig skriver:

    Vi är också vanemänniskor, fast ibland är det kanske bra att det förändras/försämras: dags att hitta något nytt! Tack för turen till Alicante. Trevligt! Kram

    • Ama de casa skriver:

      Visst kan det vara bra att få en anledning att söka upp nya ställen, det är lätt att man hamnar på samma barer/restauranger hela tiden.
      Kram

  7. Annica skriver:

    Synd mer försämringen. Jag är övertygad att ni hittar nåt annat trevligt ställe istället 🙂
    Kram

  8. Mamma C skriver:

    Peta i näsan ska man inte göra har jag lärt mig. Men peta andra i näsan kanske går bra. Eller det gör det ju uppenbarligen har jag sett på era bilder.
    Ha en fin lördag.
    Kram Carin

  9. bmlarsreseblogg skriver:

    Det är väl det här man kallar att förena nytta med nöje! Åka för att inhandla något så nödvändigt som kaffe och få en härlig dag i en fin stad på köpet.
    Vi har just åkt till Stockholm för att köpa en speciell bilkarta på Kartbutiken, dessutom hann vi med att träffa kompisar, gå på teater och vara lite kulturella (kommer snart på bloggen).

  10. Micke skriver:

    Sådana där ”mojänger” som börjar pipa när maten är klar för hämtning tycker jag är en bra grej, det kommer ju mer och mer även här i fosterlandet tycker jag mig ha märkt även om det är nästan två år sedan vi var ute i det ändamålet.

    Försämring av service gillas ju inte direkt av oss konsumenter, brukar väl ofta bero på nya ägare antar jag eller så har de bara ”tappat” det.

    Fantastiska bilder här Ama, det tackar jag för.

    Ha en fin lördag nu.

    • Ama de casa skriver:

      Jag tycker att blinkmojänger är superbra! Såna har dom även haft på kryssningar när man köar för att få bord. Skönt att kunna sätta sig och slappna av istället för att stå i nån kö.

      Dom kanske bara hade en dålig dag? Nåja, nästa gång får vi försöka hitta nån ny favorit 🙂

      Tack detsamma Micke!

  11. Geddfish skriver:

    Ett trevligt besök och en hotellövernattning är inte fel alls. Lite då och då, för uppmuntran och utbyte av egna väggar och utsikter. På tal om utsikter så får ni hålla utsikt efter nytt matställe nu dårå.
    Solig kram!

  12. farfar hebbe skriver:

    Kul med ett pip när beställningen är klar att hämta..Synd att inte favostället håller måttet längre..Men ni hittar säkert en ny favo..
    Ja det tog en jädrans lång tid innan nätet vaknade igen,hoppas det håller nu..Haé Kram.

    • Ama de casa skriver:

      Himla smidigt med dom där pipmojängerna 🙂 Det finns väldigt många andra matställen att välja på så vi får sondera terrängen nästa gång.
      Håller tummarna att nätet är stabilt nu!
      Kram

  13. Znogge skriver:

    Tråkigt när ett favoritställe inte håller måttet längre men det finns säkert många bra alternativ i stället.

    Ha en bra lördag!

  14. Lena i Wales skriver:

    Roligt att få följa med till Alicante, tack! Längesedan jag var där, ca 15 år sedan.
    Ert favoritställe ser mycket spanskt ut, trevligt, men synd att standarden sänkts.
    Trevlig lördag!

  15. Ditte skriver:

    Trevligt att hänga med på ett besök i Alicante. En fin stad och mycket verkade vara sig likt. Var dock ett tag sedan vi var där.
    Trist med ert tapasställe som inte längre höll måttet. Men det finns ju andra tack och lov.
    Får bli en tur hit när vi kommer nästa gång.
    Ha det gott!
    Trevlig lördag.

    • Ama de casa skriver:

      Trevligt att du hakade på till den fina stan 🙂
      Det saknas verkligen inte alternativa ställen, men trist ändå med försämringen.
      Tack detsamma!

  16. åsa skriver:

    Men där vid svampen har Ni väl vart förr… tänker på Jag vill bo i en svamp annars får jag kramp och just den kommentaren är jag säker på att jag skrivit här hos Dig tidigare 🍄
    Kram

  17. Anki skriver:

    Ååhhh …. en svampgata! Den röda svampen med vita prickar är jag säker på att du känner igen – och nix den ska man inte äta … gränsen går vid att peta dem i näsan!
    De där maffiga träden .är alldeles underbara!
    Ha en fin lördag!..

    • Ama de casa skriver:

      Jag tyckte nog att den sorten verkade bekant på nåt vis 😉
      Visst är dom ståtliga, träden! Finns väldigt många bautaträd i Alicante.
      Tack och du får ha en skön söndag!

  18. BP skriver:

    Det är alltid så himla roligt att återvända till fina Alicante. Det flesta kände jag igen, men några ”vyer” var nya. Precis som det ska vara. Man ser ju allt med olika ögon och det gör att du och jag kompletterar varandra perfekt.
    Småbåtshamn – nja, inte riktigt, va!? Där brukar ligga riktigt pampiga yachter som sällan är ”bemannade”.
    Skrattade gott åt sista bilden – hahaha:-)

    • Ama de casa skriver:

      Visst är det fint i Alicante! Sen när man bara ”irrar runt” så springer man såklart på nya saker och även gamla platser där man varit förr. En bra mix tycker jag att blanda gammalt och nytt 🙂
      Nej, att kalla alla båtar för småbåtar är ju inte med sanningen överensstämmande.
      Vi verkar vara mycket för att peta i näsor va? 😀

  19. yfronten skriver:

    Jag skulle säga nej, du ska inte äta flugsvamp! Däremot är den vita flugsvampen förrädisk. Vissa statyer är ju som gjorda att peta i näsan. 🙂

  20. mycketyck skriver:

    Trist när favoritrestauranger tappat greppet om maten.
    Köper helst svamp i affären så jag vet vad det är och ätbart.
    Men gatan med svampar är riktigt cool.

    • Ama de casa skriver:

      Jag köper all min svamp i affären där det finns skyltar som talar om vad det är för sorter.
      Svampgatan älskar jag och ett besök där är obligatoriskt när vi kommer till Alicante 🙂

  21. Vad tidigt att börja med julpynt. Ser samma här på Madeira och har svårt att förstå varför. Brukar väl åtminstone hinna med halloween först?

  22. Paula Merio skriver:

    Haha vilken söt kompis *anders fick i matkön! Kan det vara pandemin som försämrat likviditeten hos krögarna så utbudet blivit sämre? så har det ju varit här att krogarna fått kämpa för sin överlevnad. Eller så kanske man haft ett ägarbyte…Men det kan ju alltid vara kul att sondera marknaden lite…och hitta nya favon!

    • Ama de casa skriver:

      Ja, duvan var väl hungrig kan tro… 🙂
      Här har också krögarna fått kämpa hårt. Det har ju varit tvångsstängt under långa perioder och då är det inte lätt att klara sig. Som tur är så är det många som klarat krisen trots allt. Andra har det tyvärr gått sämre för.
      Utbudet av restauranger och barer är fortfarande väldigt stort, men det är trist när gamla favoriter inte håller måttet längre.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: