Det blev en lugn och fridfull tillställning.
Här hade vi förberett dukningen. Det blev dubbla servetter då Ama inte kunde bestämma sig vilken av varianterna som passade bäst på julafton.
Vi inledde med glögg och peppisar ute i solen på terrassen tillsammans med Calle, Lotta, Nikki och Derick.
Tomten Calle och Lotta hade med sig julklappar till oss andra.
Alldeles nyplockade citroner från deras egna citronträd. Härligt!
Vi plockade fram knytisgrejerna på bordet.
Sen var det bara en liten fotografering bort innan det var fritt fram att börja avnjuta alla godsakerna.
Efter all sill, lax, skinka, köttbullar, Janssons och allt det där som ska finnas på ett julbord…
… så var det dags för godis i kombination med koncentration. Spelet ”När och fjärran” kom fram. Vi började ute på terrassen och när solen försvann bakom grannhuset vid 17:30 så flyttade vi inomhus.
Reglerna kom vi ihåg lite vartefter, för det var länge sen vi spelade det spelet. Det vi kom på kontrollerades noga med regelboken (nåja, regelpapperet). En av grejerna var att man kunde dubblera en vinst efter att ha genomgått en ”kunskapsstege” ifall man slog 4-6 med en av tärningarna.
Slog man istället 1-3 så förlorade man hela potten. Hmm… Undrar just vad Derick hade slagit här? Förmodligen inte 4-6, va?
Men det gjorde inget.
Lagkamraterna var sååå förstående.
Jodå. Julafton blev en lugn och fridfull tillställning. Vill man ha en fröjdefull jul är sällskapsspel absolut något som Ama rekommenderar.
Hoppas ni också hade en riktigt fin julafton!
Gomorron!
Ser att ni firade på allra bästa sätt … härligt med goda vänner, god mat, några klappar och lte sällskapsspel 🙂
Vi tillbringade större delen av dagen tillsammans med barnbarnen 🙂
God fortsättning!
Vi kunde inte önska mer! 🙂 (Förutom fred på jorden kanske…).
Lät som ni också hade det toppenbra 😀
Tack detsamma!
Jo då,julen blev precis så mysig som den brukar bli,klappar till barnen,en grej för max 100:- till klappspelet,där någon blev utan och någon fick mer än en klapp.Men alla var glada ändå..GOD JUL.Haé Kram.
Härlig med julmys! Lite synd om den/dom som blev utan klapp… Men skönt att alla var glada! 🙂
Ha en braig fortsättning på julen!
Kram
Trevligt ni har det i värmen, udda servetter, udda glas är roligast.
Vi hade det hur fint som helst där i solen och den fortsätter att skina på oss idag igen 🙂
Vi brukar spela många spel på Julafton med flickorna men inte detta året. Jag ser att vissa är skadeglada och andra tar sig för huvudet. Härlig glädje under juletid÷)) God fortsättning från ett soligt Jerez 🎅🎄😍
Jag gillar sällskapsspel!
Jodå, visst reagerar alla på olika vis beroende på hur det går 😉
Tack så mycket från ett soligt Torrevieja! Ha en fin juldag i solen 😀
Det lät som en väldigt bra julafton och jag kan inte klaga på vår heller!
Ha en fin juldag!
Vi hade verkligen en skön och braig julafton och er lät inte heller dum 🙂
Tack detsamma!
Så trevligt med knytis! Ha en bra juldag =)
Ett perfekt sätt att fixa till ett julbord 🙂
Tack detsamma!
Vilken mysig och trevlig jul tillsammans med vänner ni haft.
Ha en hög fortsättning nu med.
Kram Carin
Det var verkligen en härlig julafton – julvädret i Torrevieja levererade som vanligt 🙂
Tack så mycket och detsamma till er! (Fast jag tror att vi kommer att hålla oss borta från både knark och borgar på höga höjder 😉 )
Kram
Låter som en riktigt trevlig julafton på alla sätt. Särskilt det där med jullunch på terrassen och viss värme. Och sällskapsspel är alltid stämningsförhöjande på olika sätt.
Vi önskar er nu en God Fortsättning och det gör vi från Bottenviken en bit söder om Umeå-
kramar
Den var helt underbar! Sällskapsspel är himla skoj det med 🙂
Åhå! Då har ni passerat våra hemtrakter i förhistorisk tid då. Tack och ha en fortsatt fin kryssning och fin juldag!
Kramar tillbaks till er båda!
De tre vise männen, heliga tre konungar, är den kristna traditionens tolkning av de österländska stjärntydarna (astrologerna) som besökte Jesusbarnet enligt Matteusevangeliet. Antalet tre har inte något stöd i Bibeln, men i traditionen. Stjärntydare är en tolkning av det ursprungliga ordet mager. Om ordet mager används i sin historiska och religiösa betydelse innebär det att de vise männen härstammar från Persien (nuvarande Iran).Trots att tretalet inte är omnämnt i Bibeln, har man i västlig tradition antagit att de vise männen var tre, eftersom de överräckte tre gåvor till Jesusbarnet: guld, rökelse och myrra.Dett kan man läsa i den gamla sagoboken Bibeln..Ha en fortsatt mysig jul..KRAM.
Då hade jag alltså rätt! Dom tre vise männen var inte (bekräftat) tre i Bibeln. Men gåvorna var det tydligen ändå, men dom kan ju ha gått samman flera stycken, guld var säkert inte billigt på den tiden heller. Hur prisnivån på rökelse var det har jag ingen aning om. Och vad myrra ens ÄR? Okej, nu googlade jag och myrra verkar väldigt användbart på många vis:
http://www.alltombibeln.se/bibelfragan/myrra.htm
Fast det där med myrra lär jag ha glömt bort till nästa jul i alla fall 😀
Kram och tack detsamma!
Senaste vetenskapliga undersökningarna har visat,
att de tre vise männen var Ole, Dole och Doff.
Kinkelikane hann inte i fatt, tyvärr.
HAHA!!! Undrar hur det gick för Koff? Så långt har forskningen kanske inte kommit… 😉
Koff drunknade vid den sista oasen, har jag hört.
Hade inte nog med luft i sin SelfContained Underwater
Breathing Apparatus. Life is tough! Suck!
Men oj då. Stackars Koff…
Ja du Ama,jag lovar detta glas blinkade hysteriskt i ett av lägena,vill påsta att det är Migränframkallande..Haé Kram.
Oooo… Såååå fint! 🙂
Kram
Jo..sällskapsspel slår ju playstation om man är några stycken…kul. 🙂
En fin julafton där…god mat och vänner.
Underbart!!
Ha en god fortsättning.
Nåt playstation har vi inte här så det fick bli ett ”riktigt” spel. Visst är det kul!
Ja, vi var väldigt nöjda med julafton allihopa 🙂
Tack detsamma!
Vad kul med spel! Länge sedan vi spelade något. Monopol på förra nyårsafton, var det nog! Ja, om man borträknar allt datorspelande här hemma (Inte jag! Eller jo, en daglig dos AlphaBetty blir det.).
Visst är det roligt med spel! Jag har ett favoritspel – ordbox – som Anders aldrig vill spela med mig. Kanske beroende på att jag ALLTID vinner över honom i det. Förmodligen är det även orsaken till att det är mitt favoritspel 😀
Datorspel spelar jag aldrig nuförtiden. Jag blir så lätt spelberoende av sånt. Har fastnat totalt i både Tetris (ett tag sen…) och Wordfeud (närmare i tiden). Båda spelen bad jag Anders att avinstallera medan jag blundade 😉
Ordbox, ska man hitta ord i lådan! Det är lite så AlphaBetty också är. Fast inte riktigt. Eller jo.
Wordfeud har jag hört så många som fastnat i så det har jag hållit mig ifrån!
Jag ska nog inte prova det där AlphaBetty hör jag.
Härligt att fira julafton med en knytis och kompisar, dessutom i solen. Kanooon ju! Gillar din jultröja – Jingle Bells, låten alltså, är ungefär lika irriterande som Feliz Navidad. Men t-shirten är cool.
Sällskapsspel är jag dessvärre lika usel på som dataspel och ESC, för att inte tala om låtar och filmer;-)
Vi hade en helt underbar julafton – mat, vänner och sol. Kan knappast bli bättre 🙂
Jultröjan inhandlade jag på min favvoaffär i USA – Walmart 🙂 Det var innan vi gav oss ut på kryssningen runt Sydamerika som tilldrog sig över julen. En av dom få (två!) jular som jag inte tillbringat här i Torrevieja sen vi fick tillgång till lägenheten 2003.
Dataspel har jag gett upp eftersom jag fastnar i dom totalt. Sällskapsspel och ESC (eller egentligen Schlagern, den svenska uttagningen) är jag fortfarande fast i 🙂 Låtar kan jag rätt många, men det är dom gamla som har fastnat i skallen. Modern musik förstår jag mig inte på. (Utom dom nya låtar som kommer i Schlagern då 😉 ).
Sällskapsspel kan vara roligt bara man inte måste vinna så 🙂 Julafton ska ju vara lugn. Det är nyår som inte ska vara det 🙂
Sällskapsspel är som roligast när man vinner 😀
Nuförtiden har jag inget emot en lugn nyårsafton heller 😉
Vi är inne på samma linje. Lugnt på alla storhelger. 😊
Kanske har det med ålder att göra? Eller nej, det handlar nog om visdom 😀
Haha! Vi kom aldrig så långt som till sällskapsspelen på julafton, det är svårt att hitta något som tonårspojkarna skulle härda ut… Maken hatar förresten att spela Trivial Pursuit med mina superallmänbildade föräldrar för pappa får alltid frågor han kan om fotboll och boxning från femtiotalet… (Jag hade skrivit upp lösenordet i min livsnödvändiga filofax!) 🙂
TP är himla kul, men dom bruna frågorna är helt hopplösa! Det brukar ta EVIGHETER innan nån lyckas ta hem den bruna skärvan och vinna. Minns en gång när jag vann på frågan ”Vad heter Fantomens häst?”. Det var en brun fråga på min nivå det 😀
Vilken tur att du skrev upp lösenordet där så du slapp skynda dig hem från julfirandet! 😀 😉
Vilken härlig julafton, och vilken lycka att kunna sitta ute till halv sex!
Jag hann fira lite jul hos svägerskan innan jag åkte till jobbet för att hjälpa små barn till världen!
God fortsättning!
Kram
Ja, Torrevieja brukar kunna leverera superfint väder på julafton 🙂
Skönt att du hann få lite jul och julstämning innan jobbet i alla fall. Sen lät det som en bra dag, f´låt natt, på jobbet också 🙂
Tack detsamma!
Kram
Så härligt det ser ut för er där i spelandet måste jag säga. Och tänk att gå från sådan sorg till lycka som du fångar på bilderna 😅
Det kan vända snabbt i spel 😀
Man kan väl konstatera att äggen påminner om de vi hade, men att vädret inte påminner så jättemycket … Önskar en fortsatt fin jul!
Ägg brukar se ut ungefär på det där viset på julafton (och påsk och midsommar 😉 ). Vädret var sig också likt som det brukar vara här nere – julen är rätt pålitlig 😀
Tack detsamma!
Inte helt fel att fira julafton på det sättet… så länge man håller sams 😉
Jag har varit på bio med Elin, Jasper och hans syster, vi såg Disney filmen Frost 2 🙂
kram
Haha! Ja, spel kan verkligen framkalla upprörda känslor också. Bra att ha regelpapperet nära till hands 😀
Trevligt med biobesök och sånt fint sällskap också 🙂
Kram
Älskar sällskapsspel, i år hade jag ingen att spela med! Förutom de vanliga så brukade exet o jag roa oss med Backpacker-spelet på datorn. Ni som är så beresta skulle slå mig med hästlängder men vi hade himla kul o låg på samma nivå. Man åker jorden runt, måste jobba för att tjäna pengar, klarar man inte jobbet får man ingen lön. osv. Känner du till det? Vi hade spelet på cd-skivor. Vet inte om det finns på nätet nu…
Ja lite roar småbarn…o ni verkade ha en sjutusans varm och trevlig julafton!
Visst är det kul med sällskapsspel! Fast jag håller mig undan från dom på nätet efter att ha fastnat i exempelvis Wordfeud. Känner inte till det spelet du beskriver, men det låter skoj 🙂
Jodå, vår jul var varm (i dubbel bemärkelse) och himla trevlig 🙂
var ju tvungen att googla…https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qiiwi.backpacker&hl=sv
Sedärja! Det fanns. Såg skoj ut så jag ska genast glömma den länken 😉
Gomorron Ama! Ni ser ut att ha haft en trevlig julafton och jag kan inte låta bli att vara avundsjuk på det där med att kunna sitta utomhus och äta. Så skönt att veta att vi alldeles strax är där! 😀
Ha nu ett fortsatt trevligt julfirande i värmen!
Gomorron Leffe! 🙂
Vi hade en jättefin julafton i värmen och snart är ni ju här igen och slipper det där vita som känns lite onödigt nu när julafton är överstökad 😉
Tack detsamma!