Den här traditionen till exempel:
Hall-å-vin!
Fast det där är en arkivbild från 2015. Årets Hall-å-vin kommer att firas på ett något annorlunda vis.
Igår packades nämligen den röda väskan:
Hmm… Ser den inte en anings liten ut?
Å andra sidan gick gårdagens resa inte så långt heller:
Bara till sjukhuset Quiron.
Där checkade vi in på vårt all-inclusive-rum. Fast det är bara Ama som har all-inclusive, Anders får nöja sig med att frukost ingår.
I tisdags förra veckan hade Ama återbesök hos tant Kirurg. Hon ordnade med tider för pre-operativa kontroller som genomfördes dagen efter. När narkosläkaren då kollade resultaten från blodtesterna så sa han ”Perfecto!”. Sånt känns bra.
Så Hall-o-vin kommer att firas lite annorlunda.
Ama misstänker att dom på sjukhuset skulle ogilla ifall hon intog sin vanliga pose i den här hallen med vinflaskan i högsta hugg. Igår testade hon ändå ifall det skulle kunna funka, men drycken var nån sorts ”tvättmedel” som skulle rensa ledningarna inför det som komma skall idag.
Här fick Ama nya kläder också – i det där blåa, platta paketet är det en chick klänning med ett väldigt högt sprund i bak. Just dom där mörkblåa är av engångsmodellen.
Idag ska nämligen operation ”Laga Ama” genomföras. Själva operationen och rehabiliteringen efter är inget hon direkt ser fram emot, men OJ vad skönt det ska bli att bli av med stomipåsen! (Ifall ni har missat vad som hände så finns det att läsa HÄR).
Lite Halloweenkänsla blir det trots allt. Läkarna kan se nog så scary ut i sina operationsmunderingar och Ama hoppas att dom tricksar till det bra och att det blir en utomordentlig treatment. Ama vill alltså ha både trick och treat(ment) idag. Nån renodlad treat kan hon nog se sig i stjärnorna efter – det har utlovats minst två dagars fasta här.
Precis som rubriken säger så är traditioner till för att hållas, och det börjar ju bli något av en tradition att Ama opereras på det här sjukhuset.
Vissa traditioner är onekligen roligare än andra och Ama hoppas ni får en skojigare Hall-å-vin!
Men nu – låt ”operation reparation” börja – wish me luck!
Gomorron!
PS: Inlägget är tidsinställt, möjligen ligger Ama under kniven just nu när ni läser detta. Vet inte riktigt när orken att blogga kommer tillbaka, kan bli lite tyst här ett tag.
God morgon och klart vi alla håller tummar och tår att de gör en perfekt operation på dig och att du efter 2-dagars fastan är redo för lite halloweenfirande på riktigt.
Lycka -till- kramen kommer genom rymden och in till dig på Quiron. Denna gång lite längre ifrån, men det funkar nog ändå
Klart att det kommer gå bra med din operation. Storkramen till dig från oss.
Carin
Bilden på dig i hallen är underbar, du sitter så fint i yogaställning.
Stort lycka till med ingreppet.
Kramar från Bangkok
En lycka till kram från Norr 🙂
Vi håller tummarna och tårna så att denna operation gör dej hel igen.
Kramar från oss båda!
Kram 🥀🌹🏵💮🌸🌷🌼🌻🌺
Lycka till ❤ håller tummarna och hoppas Du snart är piggelin igen.
kram
Lycka till. Kram ❤️❤️❤️
Stor kram till dig <3<3
Lycka till👍
Då håller vi tummarna för dig! 🙂
Gomorron! 😀
Håller tummar o tår att du snart är tillbaka i bloggrymden,Mört o Kry som en Pigg..Haé Kram.
Önskar dig ett stort lycka till och tänker på dig ❤
Kram
Lycka till! Snart är du uppe å hoppar å bloggar igen. Tycker du verkar ha startat en bra tradition – Hallå-vin – tar nog efter den 🙂
Lycka till! Stor kram från Åsöberget! 😘
Vi hoppas innerligt att allt går bra. 💃🏻🎃🍷
Tänkte faktiskt häromdagen att det borde bli återläggning snart, och tänk så kom inlägget! Det var länge sedan dylika yogaställningar intogs…föredrar stol eller skön fåtölj numer. Stämmer in i ”lycka till”-kören.
Här kommer GOOD VIBES över Atlanten!
Du har varit så modig under din ”klänningstid”.
Jag har verkligen njutit av era korta resor i hemlandet
och ser fram emot många fler.
Puss på pannan!
Lycka till, kommer säkert gå jättebra. Kram
Det kommer gå finemang och vi väntar på dig 🙂
Önskar dig stort lycka till 🙂
¡Suerte Chica! Kram P ♥♥
Blir ju skönt att få tillbaka det vanliga livet. Jag håller tummarna för att allt går enligt planerna. Krya på dig och du klara två dagars fasta! Kram 💜 🌹🌷🌺💐🌻
Lycka till med operationen. Krya på dig! Kram 🙂
Många tankar till dig! Och visst kommer det att gå bra. Vi önskar dig det bästa.
Tankar även till Anders.
Stor kram från oss.
Men oj! Redan dags, tänker jag men det tänker nog inte du.
Jag räknar med att det hela nu är avklarat och att du snart är på benen så du kan få slänga på dig byxor igen!
Vi ser så klart fram emot en rapport ifrån er men ingen fara, vi kan vänta!
Kramar!
Jag hoppas verkligen att du är lagad nu. Helt och hållet. Dom är duktiga dom där gubbarna med kniv. Kramar om dig!
Kramar o lycka till från oss/ Anna-Carin o Krister
Lycka till! Förhoppningsvis får du fira med lite vin om någon vecka eller så. Tack för hjälpen i måndags.
Många kramar till er båda/A-K
Vi håller alla tummar för att allt ska gå bra och att du snart är på fötterna igen!
Massor med lycka tillkramar🤗🤗🤗🤗
Carina och Christer
Lycka till. Håller tummarna ✊✊. Det kommer blir bra💪. Kryapådigkram🤗
Håller tummar och tår för att det ska gå riktigt bra! Hall å vin får du ta igen i efterskott! Kramar från oss
Håller alla tummar och tår att du får inta din pose i hallen snart 😀 Hoppas verkligen att du blir bra omhändertagen. Stora kramen!
Har hållit tummar och tår hela dagen, och är säker på att allt gick perfecto!
Håller tummarna för att du till och med har hunnit vakna upp från narkosen när jag läser din blogg. Hoppas allt gått bra. Kram.
hoppas allt blir till belåtenhet
Kära vännen, så du måste stå ut. Ja för det måste du. Tänk, om några dagar kommer du vara såååå glad över att äntligen ha gjort detta.
Sänder dig Ett krya på dig snabbt
💐😊🤗
Hoppas att det gått bra! Här äter vi godis och har just öppnat dörren åt en clown och en liten figur med en såg genom huvudet…
Älskar din positivitet! Hoppas det går superbra ❤ lycka till!
Stooort lycka till med både operation och rehalibitering! ❤️
Hall och vin ha ha, tycker ditt all inkluseive ser lite sterilt ut. Håller tummarna för operationen.
Undrade just vart du tagit vägen, men nu är jag lugn när jag ser att du är på det fina sjukhuset! Lycka till med allt!
Hall å vin får det bli senare!
Kram!
I do wish you luck! Hoppas allt gick som smort! Stomipåsar borta för evigt och livet tillbaka till normalläge…Mina besvär kommer från ändtarmen och jag måste säga att jag övervägt om inte jag vore lyckligare med påse på magen eftersom alla toabesök är så smärtsamma att tårarna sprutar…och med min krångliga mage blir det många besök om dagen…Som jag håller tummarna för att du ska blir helt återställd nu, snabbt och smärtfritt, bara vips sådär!
Gomorron Ama! Ja, jag hoppas verkligen att du har en god morgon!
Vi, Karlsson och Leffe tänker på dej och håller tummarna!
Gomorron i ”stugan”! 😀
Lycka till och vila ordentligt 😊😀
Nu har jag uppdaterat och läst ditt inlägg. Jag kan bara säga som så:: Lycka till och hoppas att du är nöjd med reparationen. Skickar även kryapåkramar och välkommen hem🤗🤗
Jodå, jag är jättenöjd med reparationen och dessutom jättenöjd att möjligheterna finns att rädda upp saker och ting inuti när det behövs. Var några jobbiga månader med påsarna men det ordnade ju upp sig till slut 🙂
Kram och tack för omtanken!