Jodå. En halvtimme efter utsatt starttid kom serveringen igång.
Kön gick rätt fort när den äntligen började röra på sig, och här har Anders fått sin ranson.
Här har vi hittat en grillplats också. Vi var betydligt mer rutinerade än senast så vi hade med både grilltång och kryddor. På bilden förser Anders dom lite mer orutinerade med peppar. Förra gången visste vi inte att man skulle grilla själv, och då fick sellerin agera grilltång och än en gång – det går inte lika bra med selleri. Den gången blev vi dessutom av med en köttbit då nån tydligen tyckte den såg väldigt bra ut, igår vaktades köttet noga.
Vi dukade upp vår mat på muren mot stranden. Anders, Indra och Christer fick stå ut med att väääänta igen då det givetvis skulle dokumenteras.
Det var väldigt små vinglas, men lyckligtvis var kön till fria tappen för vinet inte alls lång. Det var bara att gå och hämta mer.
Sen tog nästa omgång lite längre tid…
… och det berodde på att det var fler än vi som drack vin. Tillräckligt många små muggar gör att det blir sin på vin. Tog en stund att få i det där vinet i tunnan.
Mätta och belåtna gick vi hemåt. Det var en sån härlig dag att det kändes skönt med en långpromenad i solen.
Som tur är så finns det vattenhål efter vägen. Här på Hotell Masa. Väl hemma blev Ama förvånad över att det inte är mer än cirka 10.000 steg från La Mata hem till oss om man går efter kusten.
Men det var igår det.
Idag har solen åter gått upp, fast det är mer moln.
Vilken himla tur att grillfesten var igår.
Gomorron!
God morgon, vilken härlig söndag ni hade
Och guldmedalj idag igen. Är det säkert att det bara är 10 000 steg ända hem till er??? Vi bor ju halvvägs mellan La Mata och Masa och det trodde jag var minst 10 000 steg… Härligt att det blev en så fin, solig dag när grillfesten gick av stapeln. Här hemma blåser och yr snön och det ser inte alls skönt ut att gå ut. Nå, om 4 veckor är vi i Spanien igen och det känns skönt för här verkar vintern stanna ett tag till. Usch, säger jag.
Ha en fin måndag!
Obegriplig text igen! Fattar inte. 😉
Fasen också! Nu läste Anders den här kommentaren och tycker att vi ska dubbelkolla. Måste jag gå dit idag igen? … 😉
Nu kollade han på datorn (Phu!) och det är cirka 7 kilometer. 10.000 steg för mig är 7,2 kilometer och då kanske jag vinglade lite… 😉
Härligt att ha nåt att se fram emot så snart 🙂
GRATTIS och gomorron! 😀
Fast många gånger gillar man inte dagen efter grillfester och liknande. 😉
Gomorron! 😀
Här är det lugna pucken 🙂
Gomorron, Robert! 😀
Men alltså… varför finns det inte sånt här?! Och öppen vinbar… ja, jag måste emigrera! 😉
God morgon!
Kan det bero på Skånevädret??? Men om det är någon liten tröst så går det inte så bra med sånt här i Stockholm heller….
Kan bero på vädret….
Gomorron, Diana, och välkommen till Spanien! 😀
Ännu en dag då du/ni förmodligen somnar med ett leende på läpparna. Mätta, belåtna och tillfreds 🙂
Det hade jag också gjort om jag var ni…..
Kram kram
Så ni fick er gris till slut:-)
Å visst är det härligt med strandpromenader med massvis med pitstops. De underlättar ju matsmältningen, ja inte pitstoppen utan vinet;-)
Vilken supertrevlig tradition! Undrar varför något sådant inte händer här i vår lilla håla. Men fritt vin på allmän plats skulle väl orsaka ett enormt rabalder i vissa kretsar. Dock inte i mina 😉
God morgon!
Hej!
idag är det nästan för varmt.3 grader minus bara.Tur ni hade med vädret.
Kram,Inger
Det är ju som om ni är på ständig semester, när man läser om allt festligt ni upplever.
Kram/Gilla
Vilket härligt liv! Här väntar hårda pix till kvällen. Lite FitCampträning. Lite, skrev jag visst 😉 Nä, mycket. Och så dessa minusgrader. Ogillas. Kram♥ Lyckos ni.
Förstod från igår att Anders skulle fiska upp något gott ur sin rygga…
Och vilken vintunna, där snackar vi inte en 3liters dunk minsann…
Tjingelingen…
Hola! Vilket party – där skulle man ha varit! Ni börjar förresten se oförskämt slanka ut både du och stalkern! Visste jag inte bättre skulle fråga om ni verkligen äter ordentligt? 😉
Buenas! //Susan
Ja, det var verkligen party! Hur trevligt, gott och skönt som helst 🙂
Haha! Ja, nog äter vi alltid. Men vi försöker tänka lite mer på vad vi egentligen stoppar i oss och inte fuska så mycket. Fast igår fick jag i mig en halv brödskiva som inte var värd att fuska för. Det gick av bara farten 😉
Härligt! Och vilken tur att det blev mer än bara sellerin 🙂
Och jag ska också göra som Decdia säger. Emigrera…. 😀
Ha en trevlig måndag!
Hola Ama!
Vilken tur att ni varit med tidigare och visste vad som behövdes ta med. Det där med selleri har jag inte förstått mig på! Gillar inte smaken heller. Grillade ni dem eller åt ni dem som de var?
Tur med vädret hade ni också!
Kram/A-K
Vi gnagde lite på sellerin (ogrillad) på plats och tog hem resten ifall man vill ha en Bloody Mary nån dag 🙂
Ja, det var en helt fantastisk dag, och denna dagen som idag verkar också ordna till sig 😀
Kram
vilken härlig dag ni hade igår 🙂 och en underbar morgonhimmel idag
Vilken kul idé. Tror jag ska dra igång den traditionen här på gatan 😉
Indra, vilket fint namn 🙂 Det är dock första gången jag stöter på någon annan med det namnet sedan vår äldsta dotter föddes för snart elva år sedan.
Vilken mysig dag ni hade! Helgjuten så att säga. 🙂
Tack för kommentaren. Visst var vi tre fina, som vågade ställa upp på bild. Men finast var nog vovvsingarna.
Kram/Gilla
Jaha du,ni kanske fick svälta,men törstiga behövde ni inte vara i alla fall,,den släckte ni ordentligt ser jag..Ja du jag vet inte vilket datum Götapetter har namnsdag..Vet du??.Haé Kram.
Vilken tur att ni hade varit med förrut Och det var snällt av er att dela med er av kryddorna! ”pilarna” idag kan göra djupa sår som kan vara svårläkta! Kram!
Sv: Ama tror alltså att jag spelar för mycket Wii-spel 🙂
Grillfest och vad i jösses namn gör sellerin där? Det ser himla mysigt ut! 🙂
Visst var det en härlig dag och ni är ju rutinerade festdeltagare som stod strategiskt placerade i kön. Vi får träna på det till nästa år.
Härliga bilder, verkligen! Bra reklam för griseknoefesten, men den var ju välbesökt utan reklam.
Vinet såg jag inte till alls. Har mycket att lära.
Bra promenad hemåt och det är dessutom en hel del uppför. Bra jobbat, 10 000 steg.
Vi gick ju hem från La Mata i december och då hade vi gått till Saltsjöarna först. Men det gör man inte var dag. Inte vi i alla fall.
Och dessa vattenhål längs vägen är ju så trevliga.
Hola Ama!
Lex stod ju i kö men grillade inte. (I dag har han ett rött öga och han tror det beror på oset 😀 Tyvärr sa jag att han skulle laga till grisbitarna i dag och vad gjorde han? Saltade på tok för mycket.
Ja så jag fick bara äta potatis och grönsaker. Typiskt alltså. Var nog gott annars. Han tvingade i sig köttet 😀
Kram P ♥
Va mysigt ni måste haft det. Go kram.
Härliga bilder…!!! 😀