Vi backar lite på turen, till Kansas City.
Ama pekar på floden Missouri, och gubben pekar på floden Kansas. Här flyter dom ihop och bildar en enda stor flod.
Här pekar Ama på gubben som pekar, men det har just inget med saken att göra. Bara ett infall.
Vi går framåt ett par dagar (eller nåt) till gårdagen.
Här står Ama och får peka alldeles själv. Den dumma gubben följde inte med. Tur att man har två armar.
Ama’s vänstra arm pekar på floden Missouri, och den högra på floden Mississippi. Här flyter dom två ihop och bildar floden Mississippi-Missouri.
Ama undrar vad Kansasfloden tog vägen? Varför är den mobbad så den inte får vara med i namnet på vägen ut mot havet. Beror kanske på att den betalar för lite sponsorpengar eller nåt?
Stackars Kansasfloden.
Vägen som vi fick åka igår för att se mötet mellan dom två floderna gick på en grusväg som var synnerligen dammig.
Det syntes på bilen, och framför allt när man öppnade dörrarna och bagageluckan. Ett fint, fint damm hade samlats där och vägrade blåsa bort fastän vi körde jättefort på motorvägen.
Men som ni kanske ser på bilden ovan (det är bakdörren som öppnats, en före- och en efterbild) så har det ordnat sig rätt bra trots allt.
Hur kan det komma sig?
Jo, Anders putsade och fejade och fick bort det som hade fastnat där under dörrkanterna.
Ama då? Gjorde hon ingenting alls hon?
Jomenvisst gjorde hon det! Hon roade sig med att balansera en bautastor ketchupflaska på huvudet.
Men Anders insats var inte tillräcklig. Även om den inte på något vis var att förakta så var den som en piss i Mississippi – hela bilen såg förskräcklig ut.
Så det blev till att ta en spännande åktur i en biltvätt. Märkliga tvättmojänger hade dom.
Men till slut kunde vi se ljuset i tunneln.
En ny dag har randats, och ännu en gång har dom snott en timme av Ama så det är hög tid att ge sig av, lite mindre utsövd än vanligt.
Gomorron!
Först!
Ser jag något? 😉
Det borde du göra, Robert.
GRATTIS GeddFish! 😀
??
😀
Det smittar av sig, det där med att komma först 😉 oh mama mia! Gud, vad ni är aktiva! Ha en fortsatt roande resa! ♥
Goeftermiddag! 😀
Gokväll! 😀
Ett annat sätt att tvätta bilen hade varit att köra ner den i Mississippi. Där finns det vatten! 😀
Smart! 😀
Du är så himla fiffig, Sven! 😀
Fina bilder! Gör ni jorden runt resa? Många fina bilder du visar från olika ställen.Intresant att se! kram
Hur orkar ni med allt detta resande. Dagens inlägg var ju liksom att ni vilade den här dan. Biltvätt räknas väl inte som arbete?
Kram/Gilla
Nu när det försvinner timmar för dig hela tiden borde vi snart vara jämngamla, eller?
Är det bara jag som ser nakna karlar i din reklamruta….?
Snyggt balanserat. 😀
Bra iaf att ni inte lät bilden hoppa i någon av floderna för att bli ren;-)
Tycker det är fin service av Anders att tvätta bilen. Den är ju en hyrbil;-)
Som sagt den där Catsup flaskan är ju såååå häftig!
Åsså ser jag fram emot nästa resmål:-)
Ama har förbarmat sig över Kansasfloden så nu gör det inte så mycket att den inte fick följa med de andra… 😉 Ketchupflaskan gjorde sig bra som hatt på dig, fast jag vill hellre ha senap… 🙂
♥ Kram ♥
Nu uppför sig dator så konstigt igen… Nej det var jag som var lite blind…
Sv: Tur då att ni hade pengar med Lincoln med er att betala resan.med. Eller det var kort?
Kram/Gilla
Lite dålig fantasi gällande flodnamnen kan jag tycka, hade ju varit hur roligt att hitta på nåt nytt och spännande namn. Plus att Kansasfloden inte känt sig lika utanför då kanske…
Städa bilar på semestern… ojoj. Det gjorde aldrig vi! Men okej, Toscana var ett snällt ställe som inte smutsade ner så mycket.
Ytterligare en spännande resdag för er del! Ketchuptricket är min favorit 😉
Du säger väl Mississippi som en äkta norrlänning? -Mischischippi! (jämför med ordet kasse)
Va???? Är de nån som snor timmar?????
hej!Det beror på var man befinner sig!
Inger
Fantastiskt att få göra en roadtrip i US södern, det vill vi med. En vacker dag 🙂
❤ Jennie
Ni kunde kört jättefort i Mississippi, så hade bilen blivit ren, både ute och inne!
Jag antar att ni istället tar en hjulångare 😉
HaHa, det där lilla dammet på bilen var inget mot de vi får på en resa till affären. 🙂
Ni måste varit i Australien inom de senaste 10 åren, eller?
Ama, jag tycker du är bra på mycket, meeen, nån dirigent lär du inte bli va ?? 🙂
hihi en hattflaska var ju coolt:) å vad häftigt det är med alla floder, jättefina bilder, ha en fortsatt härlig resa:)
Vilket tempo ni håller!!! Sover ni överhuvudtaget 😉 Härliga bilder som vanligt men den med ketchupen tog dagens pris 😀
Vad du får jobba!
Balansera ketchupflaskor på huvudet och balansera badmintonfjädrar/bollar…! Oj, oj, oj…så mycket du får stå ut med! 😉
Kram
Vad du är bra på att balansera! Det är klart att du inte kunde städa bilen med den på huvudet!! Ha dé! Elisabeth
Fortsätter följa med på er resa…
men bara i smyg så ni inte ser !!!
Tjingelingen från Rantamor.
Ama och Anders börjar bli balanskonsnärer. Om det inte är en
shuttlecock, är det en ketchupflaska. Och så är det petnoga dessutom, i synnerhet Anders.
Just tillbaka efter en kvick sightseeing tur av Washington med tyskarna. Dom vill komma tillbaka.
Amas jobb var ju det tyngsta, att balansera den där stora flaskan på huvudet tar ju på krafterna och orken 🙂