… dom här fillingarna till Anders.
Men varför ska bara han få?
Den här outfiten är ju verkligen såååå mycket ”Ama”. Blir både varm och snygg på vinterstränderna hemma.
Som ni kanske anar av speglingarna i fönstret så regnar det här i Alaska. Idag igen…
Så vad ska man då hitta på?
Att shoppa tilldrar sig ju under tak (för det mesta) så varför inte inhandla lite godsaker? Det gäller att se upp bara så man inte tar dom där högra påsarna. Bear poo eller moose droppings kanske inte är så gott.
Så idag shoppade vi.
Eller… Ama shoppade. Anders satt i en av mans-stolarna som affären tillhandahöll.
Igår fick vi en liten preview av det som vi ska göra nu idag.
Vi var ju ute och flög i ett litet flygplan. Små flygplan finns det gott om här, en fjärdedel av alla småplan i USA finns i Alaska sägs det. Man kan bli certifierad pilot vid 17 års ålder.
Ama var glad över att vår pilot var lite äldre än så…
Ama blir också mycket glad ifall det flygplan vi ska ta lite senare är något större än det vi flög igår. Som nåt av dom här, kanske?
Och helt ärligt så kändes det väl… sådär … att piloten genade över den stooora flygplatsen med sitt lilla, lilla plan.
Men, men. Det gick ju bra i alla fall.
Nu sitter Ama här på flygplatsen. Resklar. Som den observante läsaren (bildtittaren?) kanske uppmärksammar så är sandalerna framme igen. I och för sig med strumpor inuti, men ändå.
Jodå. Ama vet att det inte är så snyggt med strumpor i sandaler, men det är ändå ingen som känner oss här.
Å andra sidan kan man undra varför Ama både lägger ut bilden i bloggen och dessutom påpekar det där med strumporna? Ama’s vägar äro outgrundliga…
Och apropå outgrundliga vägar – undrar vart vi är på väg nu då?
Verkligen synd att ni hade sån otur med vädret i Alaska. Lite´besvikna, antar jag. Turen till Portage Glacier var ju framgångsrik iaf. Och belugas! Lycka till med nästa etapp! Gonatt!
(28C i Herndon idag)
Ja, nog kunde vädret ha varit bättre, men vi är nöjda ändå. Nån gång kanske vi hittar en – icke instängd – björn 🙂
Låter helt ok med 28 grader.
Suss gott!
Är ni på väg hem nu kanske?
Alaska skulle jag hemskt gärna vilja se. I vackrare väder förvisso, men man kan ju inte få allt tyvärr. Trevlig resa nu.
Morn. Stilbrott av hög grad. men om du ska till varmare ställe är det ju smidigt att hoppa ur strumporna. Kram
Mors..Aha du käkade Mexikansk buffé i Alaska…Då undrar jag om du inte är på väg hem nu..Haé Kram.
Jag TROR, men med Ama VET man aldrig. Men jag tror, att det lutar åt varmare länder, med gåfärdiga sandaler, bara pytsa av strumporna, så där sen…… Vilken resa! 😉
Morn!Köpte ni kläderna???+ Det var inte fredagsmarknad det var marknad hela helgen.. Du är alltså 7 timmar efter i tiden :-)Jag tror att ni är på väg norrut! Kram!
Hu! Jag hade aldrig åkt med ett sådant litet plan…Du är en riktig tuffing Ama! Kramiz
Då är ju frågan om de där underkläderna är på eller om de ligger i bagaget eller är kvar i affären? Underbart att titta in här till frukosten!
Kram
M.E
Gomorron Ama! Detdär med vilstolarna gillar jag. Det verkar finnas lite mer förståelse för oss gubbar där borta. 🙂
Hola Ama!
Vart åker ni? Washington? Sverige? Ha fortsatt trevlig trip, än har ni tid kvar på semestern 🙂
Kram P ♥
17 år, helt galet! Här anses de ju inte ens vara mogna för att köra bil i den åldern…
Mycket mysko folk i Alaska, i alla andra ställen gör man ju allt för att bli av med pälsen i bikinilinjen….
God natt!
Här är körkortsåldern 16, s.k. learner´s permit erhålles vid 15 1/2. Pilotlicense är nästan som körkort i Alaska på grund av, som du sett på Amas bilder, att man måste flyga till de flesta platser, i synnerhet om man inte har tid att resa per dog sled.
Jo, man fick ta flygcert ännu tidigare än vid 17, men en licensierad pilot kunde man inte bli tidigare (tack och lov!) 😉
Det återstår att se. Gomorron! 😀
Gokväll, Robert! 😀
Från kyla till värme………….Florida. 🙂
Jag vet! Jag vet!
Ni är på väg till Norrland!
Jag he på kaffet NU! 😉
Kram!
Haha, vilka grejer som finns! Tack för fina kommentaren hos mig 🙂
❤ bergiusjennie.blogspot.se
Jorden runt resa? Nästa Hawaiji.
Hawaii var så fullbokat så här års, så det fick vara 😉
Hur kommer det sig att det inte bara är tomt på tågen och bussarna ni kliver på, nu är det även tomt på flygplatsen också, vad gör ni? 🙂 He he he…. Kram ♥♥♥ 😉
De där fillingarna ser ju….. bekväma ut!?
Jag håller med om att bikinin är sååååå Ama!
Har man sandaler med strumpor är man nog på väg till Svedala.
Kanske för att leta efter björn …. 😉
Ja inte ska ni väl hem i alla fall? Nä ni ska vidare till det dära USA igen, det är jag säker på. 😉
Godmorgon! 😀
Visar du strumpor i sandalerna kan vi väl få se när ni har dom där tjusiga underkläderna på också? Det är ju ändå ingen som känner er. Där 😉
Ni är väl inte på väg hem? För i så fall kan du nog se i stjärnorna efter den där första platsen hos mig 😉
Kram
Alltså fillingarna och bikinin var ju sååååååå sexiga – NOT!
Moose droppings är faktiskt riktigt goda, har ätit dom fast här heter dom ju älgskitar;-)
Strumpor i sandaler är ju så himla typiskt engelskt, så det är nog ingen fara med utseendet. Engelsmän är ju många;-)
Ja var är du på väg?! Moi har kanske rätt, men jag tror inte det. Torrevieja kanske – lätt att ta av sig strumporna ju;-) Nej, jag tror inte det heller.
Allså väntar jag med spänning på nästa inlägg:-)
Anfall är bästa försvar, det vet väl alla 😉
Ja de e nog varma men bada inte i dom hehe
hahaha – så ALLA män är likadana då 🙂 måste sitta där och ha det tråkigt istället för att gå omkring och kolla utbudet 🙂
Jag tycker det är diskriminerande med ”mans-stolar” för män och bollhav för barn. Vad finns för oss (vuxna) kvinnor som inte gillar shopping bli av? Stanna hemma förmodligen…
Hej!
bear poo låter som honung med blåbär.
Kram,Inger
F5
F5
F5…
Väntar på pälsbikiniinlägget..;)
Haha, herrgud vilka underkläder!
Möjligtvis är ni på väg hem,med tanke på sandalerna, strumporna går lätt att stoppa i fickan om det blir svettigt om fötterna**
Vilken lättnad att ni flyger med ett större plan, man får skrämselhicka av dina beskrivningar på åldern och hur dom kör,jisses….
Hoppas ni kommer hem helskinnade..
Kramar♥
Kalsongerna behövs i Jämtland idag….. Tur att semestern är slut för nu öser regnet ner!!!! Igen!!!!!
Glömde ju säga vilka läckra fillingar, dom ser ju lätt välfyllda ut,haha….
Flyger ni möjligen mot Europa/Alicante?
Ser fram emot att se var ni hamnar denna gång! Följer hela er resa. Vilket förarbete ni måste ha haft att planera detta. Men ni har ju vanan efter alla era resor.
Kram/A-K
Vi har förarbetat med att boka alla flyg och bilhyror. Dessutom hotell i New York, hos Ruth och i Alaska. Resten går på improvisation 🙂
Kram
🙂 Du kunde ju köpt med dig ett par av de där fluffiga öronmuffarna .. Allt går ju tydligen att sälja ”over there” man undrar ju om någon köper en påse med björnbajs ? Tur att er pilot var äldre än 17 då, och att ni kom levande på stadig mark. Det ska bli spännande och se vart ni hamnar, men undrar om ni inte har lite hemlängtan ändå ? Hoppas ni får en härligt flight.
Såna där underkläder kanske värmer bra i en kall båt i vinter 😉
Ni är alltid ute på så spännande resor, intressant att se var ni hamnar!
Så ni tänker resa vidare nu? Jag gissar att ni är på väg hem, för längre norrut än Alaska finns väl inte, så det måste väl vara åt ett annat håll.
Du får vara snäll att visa både dig och Anders i de nya munderingarna och ni köper dom. För det är ingen som känner er så väl, så nån kommer att kommentera med dumheter.
Sv: Hamburgaren var god och moset också. Men jag åt inte upp moset, för magen stod i fyra hörn och en snibb ändå. De smakade gott i alla fall.
Kram/Gilla